• Wieczko fi100 białe

    1.25 

  • Wieczko fi33 białe

    0.45 

  • Wieczko fi38 złote

    0.45 

  • Wieczko fi43 czarne

    0.45 

  • Wieczko fi53 czarne

    0.45 

  • Wieczko fi58 krata czerwona

    0.45 

  • Wieczko fi63 czarne

    0.50 

  • Wieczko fi66 białe

    0.47 

  • Wieczko fi66 czarne

    0.47 

  • Wieczko fi66 litografia GRZYBY

    0.50 

  • Wieczko fi66 litografia OWOCE

    0.50 

  • Wieczko fi66 niebieskie

    0.47 

Nakrętki na słoiki 

Nakrętki na słoiki to ich niezbędne elementy. Bez nich nie uda się zawekować przetworów, przechowywać w bezpieczny sposób przypraw ani posiłków. Pozbawione pokrywek szklane słoiki mogą posłużyć za szklanki lub świeczniki, lecz nie będą pełniły już swojej podstawowej funkcji. Nakrętki na słoiki oferowane przez nasz sklep występują w różnych rozmiarach i kolorach. Średnice pokrywek mają klasyczne wymiary, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do słoików z naszej oferty. 

Jak przechowywać nakrętki na słoiki?

Nakrętki na słoiki są niewielkie, dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że łatwo się gubią. Wystarczy nieostrożne odłożenie ich po myciu w inne miejsce i niezakręcenie szklanego pojemnika. Najlepszym sposobem ich przechowywania jest zakręcanie słoików od razu po umyciu. Dzięki temu zakrętki są odpowiednio dopasowane i się nie gubią.

Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, ponieważ słoik aktualnie jest w użyciu (na przykład pełni funkcję wazonu lub szklanki) to warto przez ten czas przechowywać nakrętkę w wyznaczonym miejscu. Jeśli jest ich więcej, to dobrym rozwiązaniem będzie przeznaczenie dodatkowego pojemnika w kuchni lub wydzielenie miejsca w szufladzie ze sztućcami. 

Nakrętki są niewielkie, dlatego nie powinny być wrzucane luzem do większych przestrzeni, jak na przykład szafka z garnkami, ponieważ jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że się zgubią. 

Jeśli jednak zgubisz nakrętki – nic straconego. Nie oznacza to również konieczności pozbycia się posiadanych słoików. Nakrętki w różnych kolorach i rozmiarach bez problemu dobierzesz w sklepie Tanie Szkło. Jeśli gubienie przydarza Ci się częściej niż jednorazowo, to warto zakupić więcej nakrętek i mieć zapas w razie niespodziewanego braku. 

Jak zdezynfekować nakrętki na słoiki?

Nakrętki na słoiki nie zawsze można dezynfekować tak samo, jak słoiki. Choć kupowane w sklepie Tanie Szkło są zupełnie nowe i nie mają żadnych zabrudzeń, to ze względu na bliski kontakt z żywnością warto poddać je temu procesowi. 

Bezpiecznym sposobem dezynfekcji jest wrzucenie nakrętek do garnka i zalanie wrzątkiem lub włożenie ich do zimnej wody i zagotowanie. Oba sposoby są dobre i zdezynfekują nakrętki. Podczas wyjmowania z garnka należy pamiętać, że są gorące i powinny najpierw wyschnąć i się ostudzić. Innym sposobem dezynfekcji jest przetarcie ich nasączonym spirytusem wacikiem. 

Nakrętek na słoiki nie powinno się dezynfekować przy pomocy mikrofalówki ze względu na tworzywo z jakiego są wykonane, czyli metal. Odbija on promieniowanie kuchenki mikrofalowej. Skierowanie zbyt dużej ilości promieniowania w jeden punkt może skutkować wytworzeniem się iskier i uszkodzeniem mikrofali. 

Przed zdezynfekowaniem nakrętek można je dokładnie obejrzeć i upewnić się, że pasują do słoików. Jeśli są powyginane lub wyszczerbione mogą przepuszczać płyn i nie przechowywać przetworów we właściwy sposób. W tym przypadku warto rozważyć zakup nowych.

Zakrętki do słoików – tematyczne czy uniwersalne? Oba rodzaje znajdziesz w sklepie Tanie szkło! 

Decydując się na zakupy w sklepie Tanie Szkło, twój wybór nie jest ograniczony jedynie do jednego rodzaju zakrętek. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów zakrętek. Oba modele doskonale spełniają swoją funkcję, a różnią się jedynie aspektem wizualnym.

  • Nakrętki tematyczne – umieszczone na nich zostały grafiki przedstawiające różne przetwory. Do wyboru są nakrętki z różnymi wizerunkami grzybów, owoców, warzyw i pszczół. Wybór tego modelu z pewnością będzie pomocy podczas identyfikacji zawartości słoika – szczególnie do zamknięcia dżemów, które wyglądają podobnie. Jeśli więc nie planujesz opisywać słoików za pomocą etykiet, warto się zastanowić kupnem tematycznych zakrętek.
  • Nakrętki jednokolorowe – to bardziej uniwersalny wybór, ponieważ w przypadku podjęcia decyzji o umieszczeniu w słoiku innego przetworu niż zaplanowany wcześniej, nakrętka nie będzie sugerowała zawartości i myliła. W sklepie Tanie Szkło można kupić nakrętki w różnych kolorach: zarówno klasyczne złote, jak i w odcieniu niebieskiego, różu, czerwieni i bieli.  

Czy nakrętki od słoików można malować?

Kolor nakrętek po długim czasie użytkowania może się zetrzeć albo wyblaknąć. Na szczęście nakrętki można malować, jednak warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

  1. Nakrętki mają bezpośredni kontakt z jedzeniem, dlatego po pomalowaniu należy je dokładnie umyć i zdezynfekować. 
  2. Źle dobrane farby, zbyt grube warstwy lub naniesienie kolejnych nim wyschną poprzednie mogą prowadzić do pojawienia się odprysków. Nie tylko nakrętki nie będą dobrze wyglądały, ale kawałki farby mogą wpaść do jedzenia, psując zawartość szklanego pojemnika. 
  3. Do pomalowania nakrętek dobrze sprawdzą się spraye, przy użyciu których powstanie jednolita warstwa o odpowiedniej grubości. 
  4. Decydując się na zakup jednolitych nakrętek ze sklepu Tanie Szkło, można je za jakiś czas urozmaicić jedynie nanosząc etykiety przy pomocy karteczek lub markerów.

Co oznacza wypukłe wieczko nakrętki podczas pasteryzacji? 

Proces pasteryzacji polega na ogrzaniu słoika wraz z zawartością do temperatury powyżej 60 stopni, ale nie większej niż 100 stopni. Podczas tego procesu naczynie powinno być zamknięte za pomocą dobrze zakręconej przykrywki. 

W domowych warunkach zazwyczaj pasteryzacja jest przeprowadzana przy pomocy dużego garnka i ciepłej wody. Podczas umieszczania słoików w garnku warto pamiętać, że ich ścianki nie mogą się stykać, a na dnie powinna zostać umieszczona ściereczka lub przeznaczona do tego procesu mata. Wodę w garnku ze słoikami należy podgrzać i doprowadzić do wrzenia. Po tym momencie należy zmniejszyć ogień i gotować słoiki jeszcze przez 10-15 minut. Od początku procesu słoiki powinny być przykryte. 

Elementem świadczącym o zakończeniu się procesu pasteryzacji są wypukłe wieczka nakrętek. Gdy się pojawią można wyjąć ostrożnie słoiki z wody, obrócić do góry dnem i odstawić na kilkanaście godzin do pełnego wystygnięcia. Gdy temperatura naczyń spadnie, wieczka znów będą wklęsłe. 

Do przetworów doskonale sprawdzą się słoiki sprzedawane w naszym sklepie. Ze względu na szeroki wybór rozmiarów i kształtów można wybrać odpowiedni model zarówno do konfitur, dżemów, grzybów, ogórków, kompotów i wielu innych. Zapraszamy!

Sprawdź też pozostałe nasze produkty z kategorii: nakrętki jednokolorowe, nakrętki z grafiką, nakrętki na słoiki fi 33, nakrętki na słoiki fi 38, nakrętki na słoiki fi 43, nakrętki na słoiki fi 53, nakrętki na słoiki fi 58, nakrętki na słoiki fi 63, nakrętki na słoiki fi 66, nakrętki na słoiki fi 82, nakrętki na słoiki fi 100, Zakrętki i korki, Butelki, Słoiki.