Butelki na soki
Domowej roboty soki to sposób na zdrowe i smaczne napoje o każdej porze roku. Ich produkcja umożliwia wykorzystanie sezonowych owoców i warzyw, przetworzenie i spożycie ich poza sezonem. Aby przechowywane mogły być jak najdłużej, należy odpowiednio je zabezpieczyć. Doskonale spełnią się w tej roli szklane butelki na soki dostępne w sklepie Tanie Szkło.
Dlaczego warto kupić szklane butelki na sok?
Sok kupowany w sklepach, często znajduje się w butelce plastikowej. Nie jest to jednak najlepszy sposób przechowywania płynów, które powstają w warunkach domowych. Pierwszą zaletą przemawiającą za szkłem jest fakt, że jest ono materiałem ekologicznym. Szklane butelki po spożyciu soków bez problemu mogą zostać ponownie wykorzystane w tym samym lub innym celu.
Przechowywane w odpowiedni sposób w szkle soki nie stracą zbyt szybko swojej świeżości i nie przesiąkną sztucznym zapachem. Warto również wiedzieć, że plastik może się zabarwić pod wpływem niektórych owoców i warzyw, na przykład marchewki i buraka. Z pewnością ponowne użycie zaplamionej, plastikowej butelki nie będzie zbyt przyjemnym doznaniem.
Szklane butelki z sokami prezentują się również znacznie lepiej pod względem estetycznym. Ustawione w spiżarni, piwnicy lub kuchni przyciągają wzrok. Oferta butelek w naszym sklepie jest na tyle szeroka, że z pewnością znajdziesz takie, które dopasujesz idealnie do posiadanej przestrzeni.
Tanie Szkło butelki na soki – jaką wybrać pojemność?
Wybór pojemności szklanej butelki na sok powinien być uzależniony od twoich potrzeb. Rozlanie płynu do opakowań na przykład 100 ml, pozwala na swobodne zabieranie ich ze sobą podczas podróży lub do szkoły i pracy. Mniejsze butelki na soki są lekkie i wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, natomiast ich napełnienie i ustawienie w spiżarni zajmuje więcej czasu.
W sklepie Tanie Szkło dostępne do kupienia są również butelki o znacznie większej pojemności – 330ml, 500ml, 750ml, a nawet 1000ml. W zależności od tego, jakie ilości soku robisz, można zdecydować się również na umieszczenie go w większej butelce. Przelanie przygotowanego płynu do jednej lub dwóch większych butelek z pewnością pozwoli zaoszczędzić czas.
Każda pojemność butelki ma swoje wady i zalety. Mniejsze opakowania są lżejsze i łatwiejsze w przenoszeniu, natomiast większy rozmiar pozwala na umieszczenie dużej ilości soku w jednym miejscu. Przygotowywanie etykiet na kilka dużych butelek jest również znacznie szybsze niż opisywanie kilkunastu mniejszych.
Decydując się na zakup szklanych butelek na soki warto zastanowić się, podczas jakich okazji będą spożywane i jaka forma przechowywania będzie najwygodniejsza. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie flakonów o różnych pojemnościach. Dzięki temu ze spiżarni będzie można wyjąć taką ilość soku, jaka w danej chwili jest najbardziej pożądana.
Jak opisać soki w butelkach?
Produkując w domowych warunkach kilka rodzajów soków, dobrze jest zadbać o ich odpowiednie opisanie, aby uniknąć w późniejszym czasie niepotrzebnych pomyłek. Jednym ze sposobów jest umieszczenie nazw soków na zakręcanych wieczkach. Jest to praktyczny i trwały sposób, który może jednak nie być najlepszy. Szkło jest materiałem ekologicznym, który można wykorzystywać ponownie. Użycie butelek do przechowania innej zawartości niż opisana wcześniej na wieczku może być mylące.
Dlatego, znacznie lepszym pomysłem jest zakupienie lub zrobienie ręcznie etykiet, które następnie zostaną przyklejone taśmą do słoika. Tak przygotowane opisy bez trudu można usunąć, gdy przestaną być aktualne i nanieść nowe.
Butelki na soki, przetwory i wywary warzywne znacznie łatwiej jest identyfikować, gdy są odpowiednio opisane za pomocą etykiet. Wiele domowej roboty produktów wygląda w słoikach podobnie i łatwo popełnić błąd otwierając niewłaściwy.
Jak wydłużyć okres przydatności domowych soków?
Soki z sezonowych owoców i warzyw to prawdziwy rarytas. Ochota na nie może nadejść nawet poza sezonem – wtedy zresztą smakują najlepiej! Na szczęście jest sposób na znaczne przedłużenie przydatności takich napojów. Pasteryzacja to rozwiązanie, dzięki któremu w prosty sposób i w domowych warunkach można zabezpieczyć soki w taki sposób, aby posłużyły na znacznie dłużej.
Metoda nie jest nowa, ponieważ pierwszy udany test pasteryzacji został przeprowadzony już w 1862 roku przez Louisa Pasteura. Konserwowanie żywności w ten sposób polega na podgrzaniu produktu do temperatury powyżej 72˚C, lecz poniżej 100˚C. Następnie jest on umieszczany w szklanych słojach lub butelkach i ochładzany. Zabezpieczone i przygotowane w ten sposób soki mają znacznie dłuższy termin przydatności.
Opakowania, do których przelewany jest sok powinny być sterylne i nie mieć żadnych uszkodzeń. Ich rolą jest ochrona napoju przed bakteriami, drobnoustrojami, światłem i tlenem. Każdy z tych czynników może wpłynąć negatywnie na zawartość szklanej butelki, np. zmienić jej smak i przyśpieszyć zepsucie się.
Przygotowane i zabezpieczone w szklanych butelkach soki powinny zostać ustawione w miejscu, które spełnia konkretne wymogi. Pomieszczenie powinno być suche i zaciemnione. Promienie słoneczne mają negatywny wpływ na proces pasteryzacji, dlatego dobrze jest zadbać o ich brak w miejscu składowania soków. Z tego względu warto postawić na butelki z ciemnego szkła – znajdziesz takie w naszym sklepie.
Proces pasteryzacji krok po kroku
Przeprowadzenie procesu pasteryzacji w domowym zaciszu nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga posiadania żadnego specjalistycznego sprzętu. Oprócz przygotowanego soku i garnka, w którym zostanie zagotowany, niezbędne są szklane, zakręcane butelki. Doskonale sprawdzą się w tej roli słoje dostępne w sklepie Tanie Szkło.
-
- Dokładnie wyparz szklane butelki na sok i zakrętki – flakoniki, w których umieszczony zostanie sok powinny być dokładnie wyparzone i pozbawione zanieczyszczeń. Ten krok uchroni sok przed wcześniejszym zepsuciem się na skutek styczności z drobnoustrojami.
- Napełnij butelki sokiem z wyciskarki – warzywa i owoce przed umieszczeniem w wyciskarce powinny zostać dokładnie umyte i pozbawione gniazd nasiennych. Otrzymany z nich sok umieść w szklanych buteleczkach i dokładnie je zakręć.
- Umieść butelki z sokiem w garnku z wodą i zagotuj – ilość wody nie powinna przekraczać ¾ garnka. Po zagotowaniu się wody należy zmniejszyć ogień, aby woda jedynie delikatnie bulgotała i odczekać 20 minut. Po tym czasie można wyłączyć ogień i zakończyć proces pasteryzacji.
- Wyjmij butelki z garnka – po ostudzeniu się wody i butelek z sokiem można bezpiecznie wyjąć je z garnka i wytrzeć ściereczką. Gdy całkiem ostygną czas umieścić je w przygotowanym wcześniej, ciemnym miejscu.
Sprawdź też inne nasze produkty z kategorii: Słoiki, Butelki, butelki monopolowe, butelki na nalewki, butelki na wino, butelki na piwo, butelki na brandy, koniak, whyski, butelki na oliwe, butelki na sosy, butelki na zakwas, Nakrętki na słoiki.